لامپ‌های ال ای دی

علت قطع و وصل شدن لامپ ال ای دی

لامپ‌های ال ای دی

لامپ‌های LED به صرفه جویی در انرژی، روشنایی بالا، عمر طولانی و میزان خرابی کم شهرت دارند. با این حال انواع لامپ ال ای دی هم گاهی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. در اینجا سه خطای رایج و عیب یابی لامپ ال ای دی را با هم بررسی می‌کنیم. لامپ های ال ای دی یکی از بهترین و پرکاربردترین لامپ‌های موجود در بازار هستند. این لامپ‌ها ساختار و شکل متفاوتی نسبت به سایر لامپ های موجود در بازار دارند. همین ساختمان و نحوه تولید نور است که این لامپ‌ها را از سایر لامپ‌های موجود در بازار متمایز ساخته است.

قطع و وصل شدن لامپ


پس از روشن شدن لامپ LED، برخی از دیودهای لامپ روشن نمی‌شوند در این حالت احتمالا دیودهای لامپ آسیب دیده‌اند. مهره لامپ آسیب دیده عموماً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. یک لکه سیاه روی سطح مهره چراغ وجود دارد که ثابت می‌کند سوخته است. گاهی دیودهای لامپ به صورت سری و سپس به صورت موازی به هم متصل می‌شوند، بنابراین از دست دادن یک دیود لامپ خاص باعث روشن نشدن همان دیود می‌شود. ما دو راه حل برای عیب یابی لامپ ال ای دی تعمیر و نگهداری را بر اساس تعداد دیودهای لامپ آسیب دیده ارائه می‌دهیم.

مراحل عیب یابی لامپ ال ای دی و تعمیر

اگر فقط یک یا دو مهره لامپ شکسته شود، می‌توانیم آنها را با این دو روش تعمیر کنیم:

برای عیب یابی لامپ ال ای دی دیود شکسته را پیدا کنید، فلز را در دو سر آن با سیم وصل کنید و آن را کوتاه کنید. تأثیر این امر این است که اکثر دیودهای لامپ می‌توانند به طور عادی روشن شوند و فقط دیودهای لامپ جدا شده روشن نمی‌شوند که تأثیر کمی بر روشنایی کلی دارد. برای عیب یابی لامپ ال ای دی از آهن لحیم برقی استفاده کنید (سشوار برای مدتی باد زدن ) برای گرم کردن مهره‌های لامپ قدیمی، تا زمانی که چسب پشت دیود لامپ قدیمی ذوب نشده است، دیود لامپ قدیمی را با موچین بردارید. در عین حال، دیودهای لامپ جدید را در حالی که داغ است نصب کنید (به قطب‌های مثبت و منفی توجه کنید)

در عیب یابی لامپ ال ای دی اگر تعداد زیادی مهره لامپ آسیب دیده باشد، توصیه می‌شود که کل برد مهره لامپ را جایگزین کنید. هنگام خرید به سه نکته توجه کنید:

1- اندازه لامپ خود را بگیرید.
2- به ظاهر برد مهره لامپ و اتصال استارت توجه کنید.
3- محدوده توان خروجی استارت را یادداشت کنید.
این سه نقطه از برد لامپ جدید باید مشابه برد لامپ قدیمی باشد. تعویض برد لامپ بسیار ساده است، برد لامپ قدیمی با پیچ روی نگهدارنده لامپ ثابت شده است و میتوان آن را مستقیماً جدا کرد.

خرابی استارت


در عیب یابی لامپ ال ای دی بیشتر خرابی‌های لامپ LED ناشی از استارت است. اگر لامپ به هیچ وجه روشن نشود یا لامپ بعد از روشن شدن چشمک بزند، احتمالاً استارت خراب است. استارت قابل تعمیر نیست، بنابراین فقط می توان آن را جایگزین کرد. خوشبختانه استارت جدید گران نیست. هنگام خرید استارت جدید به سه نکته توجه کنید:

به ظاهر کانکتور توجه کنید
توجه داشته باشید هنگام عیب یابی لامپ ال ای دی که آیا لامپ شما می‌تواند رنگ و چند رنگ را تغییر دهد. تعداد تغییر رنگ های استارتر جدید باید با استارتر قبلی یکسان باشد، محدوده توان خروجی استارت را یادداشت کنید. تا زمانی که قدرت برد لامپ در این محدوده باشد، محدوده ای روی استارت مشخص می‌شود.


-ممکن است سیم‌های طلایی یا مسی درون مهره‌های لامپ را سوزانده و باعث می‌شود دیودهای لامپ روشن نشوند.
-ممکن است منبع تغذیه خراب باشد اگر درایور عملکرد حفاظتی بیش از حد دما داشته باشد و عملکرد اتلاف حرارتی لامپ نتواند الزامات را برآورده کند، حفاظت از دمای بیش از حد درایور هنگام شروع به کار چشمک می‌زند و چشمک می زند، به عنوان مثال: محفظه نورافکن 20 وات برای مونتاژ لامپ‌های 30W استفاده می‌شود ، اگر کار اتلاف گرما به خوبی انجام نشود این اتفاق می‌افتد.